Pewnie zauważyliście poruszenie jakie w ostatnich dniach ogarnęło nasze sale gimnastyczne oraz gabinet pielęgniarki szkolnej. Przy gabinecie często można spotkać grupy młodzieży a podczas lekcji wychowania fizycznego klasy wykonują jakieś dziwne próby. Wszystko to związane jest z wdrożeniem programu "Sportowe Talenty".
Ten program, który jeszcze rok temu był pilotażem, w tym stał się częścią podstawy programowej. W tym miejscu wyjaśniam, że skoro uzupełnił podstawę programową, to stał się tym samym obowiązkowy ale nie podlegający ocenie za całość. O ile przed rokiem realizowały go tylko chętne szkoły, to w obecnym jest on obligatoryjny i obejmuje wszystkich uczniów od klasy IV szkoły podstawowej po uczniów klas IV liceum i V technikum.
O zadaniach jakie założyli twórcy programu możecie dowiedzieć się klikając w poniższy link.
https://www.gov.pl/web/sport/jaki-sportowy-talent-znajdziemy-w-twojej-szkole-program-sportowe-talenty-od-1-wrzesnia-rusza-w-szkolach-calej-polski
Na test sprawności w ramach programu składają się cztery próby, które przedstawiam poniżej.
1. Skok w dal z miejsca - mierzący skoczność i siłę (wynik odczytuje się w centymetrach).
2. Beep test, czyli 20-metrowy bieg wahadłowy służący pomiarowi zdolności wytrzymałościowych.
3. Bieg wahadłowy 10 x 5 metrów, badający zdolności szybkościowo - siłowo - koordynacyjne.
4. Plank czyli "deska", wskazujący na zdolności siłowo - wytrzymałościowe.
Żeby dokładnie zrealizować założenia programu i zdiagnozować kondycję fizyczną dzieci i młodzieży w polskich szkołach potrzebne są jeszcze dwa parametry, którymi są: waga i wzrost. Stąd te tłumy przy gabinecie szkolnej pielęgniarki. Ja solidaryzując się z wami także poddałem się tym zabiegom. Co do wykonania poszczególnych prób, to obiecuję, że też się im poddam. W końcu ma się tyle lat na ile się czuje a ja ciągle robię to co zacząłem mając 22 lata :)
W ostatnich tygodniach nasi nauczyciele uczestniczyli w szkoleniach, których tematem był sposób przeprowadzenia poszczególnych prób. W tym tygodniu zaczęliśmy już praktyczne działania. Liczymy na waszą współpracę.
Piotr Nizioł