poniedziałek, 24 kwietnia 2023

HiT na wuefie

    Nie pierwszy raz przecieramy szlaki i jesteśmy pionierami w różnych dziedzinach. Swego czasu byliśmy jedyną szkołą po tej stronie Wisły, która mogła poszczycić się wdrożeniem systemu zarządzania jakością ISO. Nie tak dawno, przed reformą systemu oświaty, w ramach programu "WF z Klasą" zdobyliśmy najwięcej wyróżnień ze wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w kraju. Dzisiaj też wyprzedziliśmy rzeczywistość. Od bieżącego roku szkolnego w klasach pierwszych pojawił się nowy przedmiot, HiT (historia i teraźniejszość). Dwóch naszych nauczycieli poszło jeszcze dalej, bo wprowadzili tytułowy "HiT na wuefie". Pewnie zastanawiacie się cóż to takiego. Już wyjaśniam.

   Panowie Piotr Choduń i Robert Podlecki zorganizowali w dniu dzisiejszym  wycieczkę przedmiotową dla klas I ET i I FG do Centrum Historii Sportu w Lublinie (CHS), które mieści się na Arenie Lublin.


Właśnie podczas tej wycieczki nasi uczniowie mogli poznać historię i teraźniejszość lubelskiego sportu. Historię we wspomnianym Centrum Historii Sportu a teraźniejszość w postaci nowoczesnego stadionu. Gospodarzem CHS jest p. Paweł Markiewicz, który oprowadzał naszą młodzież po muzeum oraz Arenie Lublin. 


Ekspozycja w CHS jest zorganizowana w postaci tematycznych wystaw. Każda z nich dotyczy innej dyscypliny sportu. Przy kolejnych z nich p. Paweł Markiewicz opowiadał z wielkim znawstwem o najważniejszych postaciach danej dyscypliny oraz o największych sukcesach.


Na ekspozycji dotyczącej rugby rolę przewodnika przejął nasz nauczyciel p. Piotr Choduń, który z występującym w Ekstralidze klubem EDACH Budowlani Lublin związany jest już kilkadziesiąt lat i o lubelskim rugby wie wszystko i jeszcze więcej. 


Ogromne zainteresowanie wzbudziła ekspozycja dotycząca lubelskiego żużla. Jak zapewne wiecie, lubelska drużyna  występująca pod nazwą Platinum Motor Lublin jest aktualnym Mistrzem Polski a od tego sezonu w barwach lubelskiej drużyny występuje trzykrotny indywidualny Mistrz Świata Bartosz Zmarzlik. Wprawdzie jego sylwetki oraz dokonań w CHS jeszcze nie ma ale wszystko przed nim.


Po tej solidnej dawce informacji o historii lubelskiego sportu przyszedł czas na teraźniejszość. Arena Lublin za rok będzie obchodziła 10 - lecie istnienia. Budowa tego najnowocześniejszego stadionu w województwie rozpoczęła się w roku 2012 a został on oddany do użytku w roku 2014. Obiekt pełni rolę domowego stadionu występującej w II lidze drużyny Motoru Lublin. Do tej pory na Arenie Lublin rozegrano także wiele spotkań międzynarodowych. Najważniejsze z nich to mecze w ramach Mistrzostw Świata U 20, Mistrzostw Europy U 21 oraz wiele spotkań międzypaństwowych reprezentacji piłkarskich oraz rugby. Jako sportowo - rockandrollowy głos Podwala nie mogę pominąć też faktu, że Arena Lublin jest także wykorzystywana do organizacji dużych stadionowych koncertów. Na płycie boiska wystąpiły gwiazdy światowego formatu: Biohazard, The Cranberries, Alphaville, Katie Melua, Alvaro Soler czy naszej krajowej sceny muzycznej: Perfect, Lao Che czy Mela Koteluk. Pod opieką p. Pawła Markiewicza nasi uczniowie mogli zajrzeć do takich miejsc na stadionie, które nie są dostępne dla kibiców uczestniczących w różnych wydarzeniach sportowych.






Po odwiedzeniu miejsc przeznaczonych dla dziennikarzy, Prezydenta Miasta Lublin i innych gości honorowych uczestnicy wycieczki zajrzeli także w miejsca przeznaczone dla piłkarzy i przeszli drogę jaka pokonują oni przed i po meczu.



Swoje miejsce na trybunach Areny Lublin pokazał swoim podopiecznym p. Robert Podlecki, który pełni rolę obserwatora i zajmuje się oceną pracy sędziów prowadzących mecze piłkarskie. 


Zanim p. Robert został obserwatorem, to był aktywnym sędzią piłkarskim. Właśnie na Arenie Lublin zakończył on swoją przygodę z gwizdkiem prowadząc, 19 czerwca 2016 roku, finał Pucharu Polski na szczeblu LOZPN pomiędzy Motorem Lublin i Chełmianką. 


Przy tej okazji warto także wspomnieć, że cała obsada sędziowska tego meczu związana jest z naszą szkołą. Łukasz Szczołko i Mateusz Złotnicki są naszymi absolwentami, których do sędziowania zainspirował oczywiście p. Robert Podlecki a Marek Mirosław jest ojcem jednej z aktualnych naszych uczennic. 


Pewnie się zastanawiacie skąd ja to wszystko wiem. Czy przypadkiem nie jestem przewodnikiem po Centrum Historii Sportu? Otóż nie. Ja na tym meczu byłem, zdjęcia robiłem i dobrze się bawiłem. Oczywiście z p. Piotrem Choduniem. Byłem także na większości wspomnianych koncertów, a co widziałem, to Wam opisałem.


                                                Piotr Nizioł

















 










Połamania piór !!!

 "Wielka majówka" zakończona. Grille już pogaszone, zza okien od strony Czerniejówki nie dochodzą już do mnie dźwięki gitary i wes...