piątek, 26 czerwca 2026

Jeszcze tylko nagroda lub manto w domu i...

 Sala na dzisiejszą uroczystość zakończenia roku szkolnego 2025/2026 już na Was czeka. 

Wczoraj w auli swoje nagrody odebrali ci, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce i znaczące sukcesy w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, w zawodach sportowych oraz w działalności artystycznej czy charytatywnej. Dzisiaj nadszedł czas na tych wybitnych. Uroczystość w sali gimnastycznej jest głównie dla nich. Specjalnie na tę okoliczność powstała nawet Aleja Gwiazd z czerwonym dywanem, po którym w kierunku statuetki filmowego Oskara, kroczyć będą najlepsi uczniowie Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego. Ich imiona i nazwiska wypisane są na czterech tablicach. 

Oklaskiwać ich będą zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły, przybyli na uroczystość rodzice nagrodzonych oraz ich koleżanki i koledzy z klas. Po uroczystości wszyscy udadzą się jeszcze do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami, gdzie swoje świadectwa promocyjne odbiorą pozostali. Później zostanie już tylko nagroda lub manto w domu i rozpoczną się zasłużone wakacje. Odpoczywajcie podczas nich bezpiecznie. Pamiętajcie o zachowaniu zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli w przeróżnych zbiornikach wodnych, podczas wędrówek po szlakach turystycznych, jazdy na rowerze i wszelkich innych aktywnościach. Wracajcie we wrześniu  zdrowi, wypoczęci i gotowi na wyzwania roku szkolnego 2026/2027. Będę na Was czekał... ;)

                                                                                            Piotr Nizioł

czwartek, 25 czerwca 2026

Dzień podsumowań...

 W dniu dzisiejszym w auli szkolnej miała miejsce wyjątkowa uroczystość. W przeddzień rozdania świadectw promocyjnych nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne odebrała młodzież, która osiągnęła znaczące wyniki w nauce, z sukcesami startowała w szkolnych konkursach i godnie reprezentowała Zespół Szkół nr 1 na arenie miasta Lublin, województwa i kraju. Jak to wszystko wyglądało nie będę opisywał, żeby nie powielać relacji, która ukazała się na szkolnym profilu Facebooka. Wystarczy kliknąć i każdy będzie mógł osobiście obejrzeć  https://www.facebook.com/share/p/1Cuvzv45DV/



Przy okazji dzisiejszej uroczystości chcę w paru zdaniach podsumować nasz tegoroczny udział we Współzawodnictwie Sportowym Szkół Miasta Lublin, który potocznie nazywamy Licealiadą. Wyniki współzawodnictwa zostały ogłoszone podczas ubiegłotygodniowej uroczystości, która odbyła się w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 52 im. Marii Konopnickiej na lubelskim Felinie.


Jak co roku wystartowaliśmy we wszystkich możliwych konkurencjach. Rywalizacja rozpoczęła się od październikowych zawodów Ligi LA a zakończyły ją majowe zawody w siatkówce plażowej. Osiągnięte miejsca pozwoliły nam uplasować się na VI miejscu w klasyfikacji dziewcząt i na VII wśród chłopców. W rywalizacji dziewcząt i chłopców uczestniczyło po 36 lubelskich szkół.


Na te lokaty złożyły się miejsca zajęte we wszystkich konkurencjach, w których startowaliśmy. Możecie sobie powiększyć zdjęcie i dokładnie zobaczyć zdobycze punktowe w poszczególnych startach. Na powyższych grafikach nie ma natomiast uzyskanych miejsc. Żebyście nie musieli przeglądać wszystkich wpisów, poniżej wymienię je jeszcze raz w jednym miejscu.

Liga LA (op. Robert Podlecki i Kinga Niedbała):
dziewczęta - X miejsce
chłopcy - VIII miejsce

Sztafetowe biegi przełajowe (op. Piotr Choduń i Kinga Niedbała):
dziewczęta - X miejsce
chłopcy - V miejsce

Pływanie (op. Dorota Szczerba i Iwona Wysokińska):
dziewczęta - XI miejsce
chłopcy - VII miejsce

Piłka nożna (op. Robert Podlecki i Kinga Niedbała):
dziewczęta - VII-VIII
chłopcy - IV miejsce

Badminton (op. Piotr Nizioł):
dziewczęta - IX-XII
chłopcy - III miejsce


Unihokej (op. Dorota Szczerba i Robert Rachwał):
dziewczęta - II miejsce
chłopcy - VII-VIII


Szachy (op. Iwona Wysokińska):
dziewczęta i chłopcy - XIX miejsce

Tenis stołowy (op. Piotr Nizioł):
dziewczęta - III miejsce
chłopcy - III miejsce



Siatkówka (op. Ewa Jóźwiak i Piotr Choduń):
dziewczęta - V-VI
chłopcy - X-XVIII

Piłka ręczna (op. Robert Rachwał i Dorota Szczerba):
dziewczęta - VII-IX
chłopcy - X-XI

Koszykówka (op. Iwona Wysokińska i Dorota Szczerba):
dziewczęta - VII-VIII
chłopcy - V-VIII

E-sport (op. Piotr Nizioł):
chłopcy - IX-X

Drużynowe i indywidualne biegi przełajowe (op. Robert Podlecki i Kinga Niedbała):
dziewczęta - X miejsce
chłopcy - VII miejsce

Koszykówka 3x3 (op. Iwona Wysokińska i Dorota Szczerba):
dziewczęta - V-VIII
chłopcy - IX-XVI

Siatkówka plażowa (op. Ewa Jóźwiak):
dziewczęta - IX-X
chłopcy - V-VI

Po wakacjach odbywać się będzie XXXI edycja Współzawodnictwa Sportowego Szkół Miasta Lublin. Wystartujemy jak zwykle we wszystkim. Was zapraszamy do naszych szkolnych drużyn. Wspólnie postaramy się nawiązać do najlepszych sezonów i powalczymy o jak najwyższe lokaty, może nawet te na podium.

                                                                                        Piotr Nizioł

czwartek, 11 czerwca 2026

Startuje MUNDIAL 2026 !!!

 

Cztery lata czekania i w końcu jest. MUNDIAL 2026, który w tym roku odbywać się będzie na boiskach trzech państw Ameryki Północnej, właśnie się rozpoczyna. W meczu inauguracyjnym, po uroczystości otwarcia o godz. 21:00, spotkają się reprezentacje jednego z gospodarzy, Meksyku i Republiki Południowej Afryki. Pozostałe mecze, których będzie aż 104 odbywać się będą na stadionach Kanady i USA. W gronie 48 narodowych reprezentacji, tym razem zabraknie Polski. Nie będziemy więc wspierać swoich ale każdy będzie mógł mieć swoich ulubieńców. 

https://x.com/stspolska/status/752916062094630913

W związku z tym, że mistrzostwa odbywają się na drugiej półkuli potrzeba będzie silnej woli, żeby móc oglądać w akcji najlepsze drużyny świata. Pierwsze mecze zaczynać się będą o godzinie 21:00 naszego czasu, co nie jest jeszcze niczym nadzwyczajnym, ale drugie rozpoczynające się o 03:00 lub 04:00, to już spore wyzwanie. Zwłaszcza jak się ma na 7:30 do szkoły. Dobrze, że to już prawie wakacje. Niemniej jednak na najbliższy miesiąc trzeba będzie zaopatrzyć się w zapas kawy i kilka pudełek zapałek, żeby ciężkie powieki same nie opadały. Dobrego odbioru i wielu emocji.

                                                                                Piotr Nizioł

środa, 10 czerwca 2026

Przeskocz mukowiscydozę

 Mukowiscydoza jest nieuleczalną, wrodzoną chorobą genetyczną. Powoduje ona nadmierną produkcję gęstego, lepkiego śluzu, który uszkadza głównie układ oddechowy ale także i pokarmowy. Choć jest to choroba nieuleczalna, to współczesne terapie znacząco wydłużają życie oraz poprawiają jego komfort. 

"Przeskocz mukowiscydozę", to popularna akcja społeczno - sportowa Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. Celem tej akcji jest zwiększenie świadomości o chorobie oraz promocja aktywności polegającej na skakaniu na skakance. Ta forma ruchu stanowi doskonałą formę fizjoterapii wspomagającej odkrztuszanie zalegającego w płucach szkodliwego śluzu. 

W dniu dzisiejszym odbył się finał akcji, która jest częścią Ogólnopolskiej Sztafety Szpitali 2026 "Przeskocz mukowiscydozę". Nasza szkoła włączyła się do tego przedsięwzięcia wspierając Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Koordynatorką szkolnej akcji została p. Kinga Niedbała, która przygotowała odpowiednią promocję wydarzenia i zadbała o jego rejestrację fotograficzną. 

https://www.facebook.com/story.php?story_fbid=1603978558398527&id=100063591939187&rdid=FZUlKDVJLY9mwm4M#


https://www.facebook.com/reel/2432360253897494

Pani Kinga w tej akcji nie mogła wziąć udziału, gdyż aktualnie przebywa na wycieczce szkolnej w Hiszpanii, podczas której pełni funkcję opiekunki. Stamtąd, za pośrednictwem nowoczesnych technologii telekomunikacyjnych, mogła jednak dokonać podsumowania naszej akcji oraz przygotować i wysłać sprawozdanie z jej przebiegu. 



Zanim zadzwonił dzwonek na przerwę, zebrałem wszystkie skakanki ze szkoły i zaniosłem je na boisko. Ze Stasiem Muzyką, waszym ukochanym Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego, rozłożyliśmy je na boisku, tak żeby każdy chętny mógł z nich skorzystać. 




Równo z dzwonkiem na przerwę o godzinie 11:55 na boisko szkolne zaczęły przychodzić osoby chcące wesprzeć akcję. W sumie w naszej akcji udział wzięło 50 osób. Wśród wspierających były między innymi nasze panie wicedyrektor, p. Małgorzata Policha i p. Anna Golik, p. Ewa Iwaszko oraz p. Grażyna Polakowska - Łaszkiewicz. Oprócz naszych nauczycielek, uczennic i uczniów byli także goście spoza szkoły. Popatrzcie jak "przeskakiwaliśmy mukowiscydozę".






Jak wypadła nasza szkolna akcja na tle innych szkół dowiemy się wkrótce. Mam nadzieję, że filmik z akcji, wkrótce zostanie opublikowany na szkolnym profilu Facebook.

                                                                                        Piotr Nizioł

wtorek, 2 czerwca 2026

Działo sie od wczesnego rana do bardzo późnego popołudnia

 Wczoraj odbył się w naszej szkole Dzień Sportu, który od kilku lat organizowany jest 1 czerwca w Międzynarodowy Dzień Dziecka. Na ten szczególny dzień w roku, nauczyciele wychowania fizycznego, przygotowali szereg atrakcji dla wszystkich chętnych. Zaczęły się one już od samego rana i trwały do późnych godzin popołudniowych.


Już podczas pierwszej lekcji salą gimnastyczną zawładnęli miłośnicy futsalu. Miłośniczki zresztą też. Widać to na załączonej fotografii, na której dziewczęta rozgrzewają się przed zaplanowanym na godz. 8:30 pierwszym meczem. Piłkarski akcent Dnia Sportu został w tym roku nieco inaczej zorganizowany niż w latach poprzednich. Tradycyjne turnieje o "Puchar Podwala" zastąpiła w tym roku rywalizacja pomiędzy typami szkół. Pani Kinga Niedbała i p. Robert Podlecki powołali żeńskie i męskie reprezentacje XV Liceum Ogólnokształacącego oraz Technikum Ekonomiczno - Handlowego. O godzinie 8:30 swój mecz rozpoczęły dziewczęta. Zakończył się on wygraną reprezentacji LO nad ekipą TE-H 7 : 2. Drużyna LO grała w czarnych, TE-H w czerwonych strojach.


Przerwy w meczach i pomiędzy nimi wypełniały występy szkolnego zespołu cheerleaderek przygotowanych przez p. Kingę. 


Po dziewczętach do rywalizacji przystąpili chłopcy. Kiedy grali swój mecz ja byłem z aparatem na szkolnym boisku, gdzie właśnie rozpoczynały się turnieje koszykówki 3 x 3 oraz piłki siatkowej drużyn trzyosobowych. Dlatego nie posiadam żadnych zdjęć oprócz kilku fotek z rzutów karnych, na które wróciłem. 



Dowiedziałem się tylko tyle, że mecz zakończył się remisem 3 : 3 a w karnych zwyciężyła reprezentacja TE-H 3 : 1. Jak zdobędę inne fotki, to wrzucę je przy podsumowaniu futsalu.



Jak już wspomniałem, w trakcie rozgrywania meczów futsalu, udałem się na szkolne boisko. Zastałem tam rozgrzewających się do turnieju siatkarzy oraz wkraczających właśnie przez furtkę miłośników koszykówki. Ze zgłoszeń dowiedziałem się, że do turnieju koszykówki zgłosiło się 6 drużyn a do siatkówki 7. 





Szczegółowe wyniki przedstawię w oddzielnych wpisach. Muszę jednak wcześniej zasięgnąć języka u organizatorek tych wydarzeń, p. Iwony Wysokińskiej i p. Ewy Jóźwiak.


Po tym jak salę gimnastyczną zwolnili miłośnicy piłki kopanej opanowali ją wielbiciele unihokeja. Zanim jednak rozpoczęli zmagania, które zorganizował p. Robert Rachwał musieli przygotować boisko. Jak widzicie na zdjęciu, odbywało się to z zachowaniem wszelkich zasad BHP.



W turnieju unihokeja udział wzięło 6 drużyn a zwyciężyła drużyna z klasy III ET.


Podczas gdy w sali gimnastycznej grali unihokeiści, w małej salce na piętrze odbywał się zorganizowany przez p. Dorotę Szczerbę turniej strzelecki NERF. Powyżej sprzęt turniejowy.



W tej atrakcyjnej konkurencji strzeleckiej udział wzięło aż 19 osób. Zwyciężyła Sandra Sołtys (I BCL) przed Gabrielą Blicharz (I BCL) oraz Julią Miazek (II ABDT). Jak tylko zakończyły się zawody strzeleckie, p. Dorota Szczerba, udała się na zewnętrzne boisko do siatkówki, gdzie w samo południe zaplanowana była wodna bitwa balonowa. Wydarzenie to, obok p. Doroty, wspólnie organizowały p. Ewa i p. Iwona. Z uwagi na to, że również w południe rozpoczynały się Otwarte Mistrzostwa Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w tenisie stołowym, które organizowałem nie mogłem być na boisku i posiadam jedynie zdjęcia z dekoracji zwycięskiej drużyny bitwy balonowej.



Jak już zasygnalizowałem, po unihokeju do sali gimnastycznej wjechały stoły do tenisa stołowego i dwunastka chętnych przystąpiła do turnieju o mistrzostwo szkoły. Turniej miał charakter otwarty, w którym dziewczęta rywalizowały z chłopakami. Nie miało to jednak wpływu na wyniki końcowe.


Mistrzostwo szkoły zdobyła faworytka turnieju, Tosia Serafin (III BDT), która nie dała szans swoim rywalom. Nie było to oczywiście niespodzianką, gdyż Tosia jest wielokrotną mistrzynią i medalistką turniejów rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej w różnych kategoriach wiekowych.



Po ubiegłorocznym sukcesie zawodów sprinterskich, w których wystąpiło wielu chętnych ścigania się na dystansie 50 metrów, p. Piotr Choduń postanowił powtórzyć ten pomysł. Zawody poprzedziła oczywiście stosowna rozgrzewka, którą poprowadził organizator zawodów.


Do zawodów zgłosiły się 22 osoby, wśród których była jedna dziewczyna, Barbara Marucha (I CT)



Zwycięzcą rywalizacji chłopców został Mikołaj Czerwiński (III ET), który uzyskał czas 6,40. Drugie miejsce zajął Krzysztof Głowacki (I CT) - 6,55 a trzeci był Kacper Jakubaszek (III BDT) - 6,57.



Jako ostatni z areny zmagań podczas Dnia Sportu zszedł p. Albert Czerniak, który zorganizował w szkolnej bibliotece otwarty turniej szachowy. W związku z tym, że p. Albert w dniu wczorajszym był oddelegowany do nadzorowania egzaminu zawodowego w Państwowych Szkołach Budownictwa i Geodezji, turniej mógł się rozpocząć dopiero po jego powrocie z egzaminu. Rywalizacja ruszyła więc o godzinie 13:30. Do zawodów zgłosiło się 12 osób, które rywalizowały najbardziej sprawiedliwym systemem "każdy z każdym". Zawody zakończyły się dopiero o godzinie 17:00. Najlepszymi szachistami okazali się ex aequo Filip Kowalik (IV BDT) i Bartosz Walczuk (II CGT). Drugie miejsce zajął Adrian Nawłatyna (III FGT) a trzecie Przemysław Rak (IV BDT)

Jak widzicie wiele się działo podczas wczorajszego Dnia Sportu. Każde z wydarzeń zasługuje na oddzielny wpis co będę chciał zrobić w przyszłym tygodniu po zdobyciu szczegółowych wyników od poszczególnych nauczycieli odpowiedzialnych za organizację danej aktywności. Fotograficzną dokumentację wczorajszych wydarzeń prowadził p. Kamil Kasprzak ze swoimi podopiecznymi z kółka fotograficznego. Jak otrzymam efekty ich pracy, to także się nimi podzielę. Na dzisiaj to wszystko.

                                                                                        Piotr Nizioł

Jeszcze tylko nagroda lub manto w domu i...

 Sala na dzisiejszą uroczystość zakończenia roku szkolnego 2025/2026 już na Was czeka.  Wczoraj w auli swoje nagrody odebrali ci, którzy osi...